Ta Zawartość Jest Tylko Dla Subskrybentów
Połowa dwudziestego wieku była okresem dynamicznego rozwoju technologii i opracowywania wielu nowatorskich rozwiązań w wielu obszarach przemysłu. W 1959 roku niemiecki chemik dr Herbert Sinner na podstawie własnych obserwacji uznał, że efektywne czyszczenie na mokro znacząco mają wpływ cztery główne czynniki:
- chemia,
- mechanika,
- temperatura,
- czas.
Zależność pomiędzy nimi przedstawił na opracowanym przez siebie wykresie zwanym „kołem Sinnera” (zdjęcie poniżej), które stanowi graficzne odzwierciedlenie optymalizacji procesu sprzątania. Od czasów Sinnera podejście do procesu czyszczenia ewoluowało, ale do dzisiaj stanowi punkt odniesienia nie tylko dla branży utrzymania czystości.
Główne czynniki dobrego odtłuszczania
Mimo, że w pierwotnej wersji koło Sinnera odnosiło się do branży utrzymania czystości, to dzisiaj znajduje swoje zastosowanie w każdym obszarze związanym ze skutecznym czyszczeniem. Stąd właściwe jest odnieisienie go również do procesu odtłuszczania. Przyjrzyjmy się zatem głównym czynnikom w kole Sinnera.
CHEMIA – rodzaj środka czyszczącego (detergentu), odpowiednio dobranego do stopnia zanieczyszczenia powierzchni, z uwzględnieniem jego stężenia roboczego.
MECHANIKA – siły tarcia. Fizyczne usunięcie zanieczyszczeń z powierzchni elementu (mechaniczne lub manualne). W przypadku procesu odtłuszczania chemicznego możemy brać pod uwagę mieszanie kąpieli lub wstępną obróbkę mechaniczną elementu (np. śrutowanie).
TEMPERATURA – Optymalna temperatura środka czyszczącego. Ogólna reguła stanowi, że im wyższa temperatura tym szybsze i efektywne czyszczenie. Pamiętać należy jednak, że wyższa temperatura powoduje również emisję składników środka czyszczącego – często szkodliwych dla pracowników.
CZAS – Każdy środek czyszczący potrzebuje określonego czasu ekspozycji,
aby zadziałać na zanieczyszczoną powierzchnię.
Według Herberta Sinnera wskazane cztery czynniki są równoważne względem siebie i łącznie pozwalają uzyskać 100% efekt czyszczenia. Zmiana któregokolwiek z czynników musi zostać skompensowana przez jeden lub sumę pozostałych, aby osiągnąć wciąż ten sam efekt czyszczenia.
W myśl tej zasady np. obniżając temperaturę kąpieli w wannie odtłuszczającej musimy zwiększyć czas ekspozycji elementów na działanie środka czyszczącego lub zastosować dowolną kombinację pozostałych czynników. Niezależnie od wybranych proporcji, najważniejsze jest uzyskanie optymalizacji kosztowej podczas czyszczenia elementów w możliwie krótkim czasie z wykorzystaniem możliwie małych ilości środków czyszczących i minimalnego nakładu pracy.
Zalety stosowanie koła Sinnera
Świadome i prawidłowe zastosowanie reguł wynikających z koła Sinnera przynosi wiele korzyści, do których należy zaliczyć:
- Oszczędność czasu,
- Skuteczność czyszczenia,
- Optymalizacja zużycia środków myjących.
Niewłaściwe zrozumienie koła Sinnera
Skuteczne czyszczenie powierzchni z zastosowaniem koła Sinnera wymaga od użytkownika prawidłowego jego stosowania. Najbardziej powszechnym błędem, który jest popełniany to nadmierne przesunięcie w kierunku jednego z czynników (np. chemii). Lepsza chemia, czy nawet w większym stężeniu, nie zawsze skompensuje zbyt niską temperaturę lub zbyt krótki czas działania. Równie powszechnym błędem jest bagatelizowanie udziału procesów mechanicznych w procesie odtłuszczania.
Należy pamiętać, że każdy z tych czynników jest równie ważny i nie da się go całkowicie wyeliminować z koła Sinnera.
Co dalej?
Znalezienie właściwych proporcji pomiędzy wszystkimi czynnikami to najważniejsze wyzwanie przy opracowaniu szybkiego, skutecznego i ekonomicznego procesu odtłuszczania. Te trzy czynniki sprawiają, że nie da się znaleźć uniwersalnych proporcji pomiędzy skłądnikami koła Sinnera. Postęp w rozwoju środków czyszczących oraz wahania w cenach surowców oraz mediów sprawiają, że co jakiś czas trzeba na nowo szukać właściwych proporcji pomiędzy czynnikami koła Sinnera.